31 marca 2022r.

Rozmowy o wszystkim i o niczym.

W ostatni dzień marca mieliśmy małe spotkanie w sali TV naszego Internatu. W jakim celu ono odbyło się? Tak, żeby… porozmawiać, zintegrować się, spędzić trochę wolnego czasu. Jeżeli przy tym pojawi się jakiś temat, który wszystkich interesuje to też dobrze.
Temat oczywiście pojawił się, ale niestety nie zainteresował wszystkich uczestników spotkania. Tym, którzy nijak nie mogli obudzić się ze snu niesfornego ucznia grzecznie acz stanowczo podziękowaliśmy, w myśl zasady żeby nikogo nie uszczęśliwiać na siłę (Wiedzą przez wielkie „W” również). Nie chodzi o to, że cieszyła mnie dezaprobata naszego spotkania przez trzech wychowanków, ale ich zachowanie przydało się pozostałym, którzy mogli skonfrontować własną postawę z tą… drugą - delikatnie mówiąc nie identyfikowali się ze swoimi kolegami… i już było o czym rozprawiać.
Kiedy skończyliśmy rozmowę na temat zachowania niektórych - j. w., zaczęliśmy dyskusję na temat odpowiedzialności prawnej młodzieży, co wyniknęło bezpośrednio z sytuacji opisanej powyżej. Ja, jako wychowawca, poprowadziłem to spotkanie i pozwoliłem sobie na odwoływanie się do mojego doświadczenia społecznego kuratora sądowego. Wyglądało na to, że uczestnicy spotkania byli zainteresowani przepisami prawa ale też interesowali się niektórymi przypadkami jakie miałem okazję prowadzić jako kurator sądowy. Opowiedziałem oczywiście tylko tyle ile mogłem, bo przecież obowiązuje mnie tajemnica służbowa.
Trzeba by zastanowić się czy takie spotkania są potrzebne, żeby dowiedzieć się czego należy unikać, czy chcemy wiedzieć jak zachować się w trudnych sytuacjach, żeby uniknąć niewłaściwej oceny przez przepisy prawa? Wydaje się, że większość ludzi chce takiej wiedzy, ale jak widać wyżej nie wszyscy – szkoda!…,
…pozdrawiam,
Krzysztof Widera – opiekun Młodzieżowej Rady Internatu

internat   internat   internat