9 marca 2017r.

Zagraniczne praktyki hotelarzy - Malaga

Spełniły się nasze marzenia o podróży w nieznane….

5 marca w późnych godzinach nocnych dziesięcioosobowa grupa hotelarzy z Zespołu Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie wraz z opiekunką wyruszyła autokarem spod budynku szkoły do Berlina, aby następnie samolotem udać się do Malagi położonej na terenie Hiszpanii. Celem niecodziennej wyprawy jest odbycie przez uczniów Technikum Hotelarskiego obowiązkowej czterotygodniowej praktyki w hiszpańskich hotelach. Do wyjazdu przygotowywaliśmy się już od początku października. W ramach zaplanowanych zajęć przygotowawczych doskonaliliśmy swoje kompetencje zawodowe, umiejętności językowe i społeczne. Poznawaliśmy walory geograficzne i społeczne Hiszpanii oraz kulturę jej mieszkańców. Oprócz tego rozpoczęliśmy naukę języka hiszpańskiego. W ten sposób chcieliśmy uniknąć sytuacji stresowych i poczuć się w nowym miejscu bezpiecznie.
Po wylądowaniu samolotu w Maladze na lotnisku powitał nas przystojny Hiszpan, który zawiózł grupę autokarem do miejsca docelowego. Miasto przyjęło nas słoneczną pogodą. Przez okna autokaru podziwialiśmy hiszpański krajobraz . Zachwycał nas widok Morza Śródziemnego, zieleń palm i malownicze budynki. Na miejscu serdecznie przywitała nas Julia, przedstawicielka biura Tribeka i goszczące rodziny, które zabrały nas do swoich domów.
Pierwsze dni pobytu w Maladze upłynęły nam na asymilacji do nowego środowisku. Na powitalnym spotkaniu w biurze Tribeki poznaliśmy zasady obowiązujące w pracy w hotelach i wśród goszczących rodzin. Oprócz tego mieliśmy lekcje języka hiszpańskiego i wycieczkę po mieście. Czas wolny spędzaliśmy wędrując po urokliwych uliczkach miasta, poznając jego zabytki i kulturę. Nasze hiszpańskie domy położone są blisko morza, dlatego chętnie spacerujemy wzdłuż plaży, co utrwalamy na licznych zdjęciach.
Od środy rozpoczęliśmy praktyki zawodowe w hotelach. Część z nas pracuje w recepcji, a pozostałe osoby pomagają w przygotowaniu pokoi hotelowych. Podczas pracy przekonaliśmy się, że nasza znajomość języka angielskiego pozwala nam swobodnie komunikować się w sytuacjach codziennych i zawodowych. Opiekunowie praktyk odnoszą się do nas serdecznie i życzliwie. Pomagają w sytuacjach kłopotliwych i starają się niwelować bariery językowe. Wykonując obowiązki zawodowe, poznajemy standardy pracy w hiszpańskich hotelach, doskonalimy umiejętności językowe i kształtujemy nowe postawy społeczne, jak tolerancję na odmienność kulturową i zwyczajową innych narodów.
Zgodnie z zasadę, że podróże kształcą, mieszkanie u rodzin hiszpańskich pozwala nam poznać walory ich kuchni oraz codzienne zwyczaje i obyczaje. Hiszpanie uczą się od nas polskich zwyczajów. Nasza gospodyni – przyszywana babcia już wie, że do posiłku lubimy wypić ciepłą herbatę, a na śniadanie nie codziennie preferujemy dżem i czekoladę.
Przed nami jeszcze trzy tygodnie pobytu w Maladze. Mamy nadzieję, że upłyną nam w miłej i serdecznej atmosferze i zaowocują wieloma doświadczeniami życiowymi i zawodowymi.
„Hotelarze z Wodziczki”